Musik

Som udgangspunkt er der musik ved alle gudstjenesterne i sognet, så der er altid mulighed for en musikalsk oplevelse og salmesang ved hver eneste gudstjeneste i sognet. 

Kirkerne er også hjemsted for mange koncerter i løbet af året. Pga. de fine orgler og kirkernes kor, er der selvfølgelig mange orgel- og korkoncerter. Men der laves også koncerter med forholdsvis små klassiske ensembler, symfoniorkester og rytmisk musik.

Kirkerne bliver desuden brugt til børnekor , familiekor og fællessang.

Næste koncerter

Næste gudstjenester

05

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

05

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

05

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

12

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

12

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

12

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i DGBs kirke (flyttet fra Sølund)

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

19

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

26

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

26

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

26

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i DGBs kirke (flyttet fra Sølund)

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

02

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

02

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes Kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

02

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

09

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

09

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

09

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Paul Heden Friis

16

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse med 'Mer' Klaver' i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

16

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke8

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

16

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

23

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

23

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

23

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

30

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

30

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

06

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

06

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

06

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

13

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

13

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

13

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

20

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

20

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

20

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

27

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

27

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

27

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

04

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke+konf velkomst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

04

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

04

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

04

okt
søndag
14:00-15:00

Dåbstræf/babymusikgudstjeneste i Sankt Johannes Kirke

Sankt Johannes kirke
Marie Damm

11

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nieslen

11

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

11

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

18

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

18

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

18

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse på Sølund

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

25

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

Følg os på Facebook